ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΡΙΛΑΣ

Αρχή Ειδήσεις В Рилския манастир се проведе международна научна конференция

В Рилския манастир се проведе международна научна конференция

От 17 до 19 май в Рилския манастир, с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит и Св. Синод на БПЦ, се проведе научна конференция, посветена на 550-годишнината от връщането на мощите на св. Йоан Рилски Чудотворец от Търново в основаната от него обител. Събитието се организира съвместно с Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Форумът беше открит от Адрианополски еп. Евлогий, игумен на Рилската св. обител, който приветства участниците. Игуменът направи встъпление в темата, като подчерта важността на честваното събитие – връщането на мощите на Рилския светец в основаната от него обител засилва сред българите почитта към светеца и той постепенно започва да се чества като общобългарски небесен покровител, а Рилският манастир става място за съхраняване на християнската вяра и българска памет през годините на робството. Това важно събитие всяка година на 1 юли се чества с тържествено богослужение, отбеляза игуменът.

На научното събитие присъства Неврокопски митр. Серафим, който приветства братството и участниците от името на Св. Синод на Българската православна църква. „Нямаме по-голям застъпник пред престола на Триединния Бог от св. Йоан. Присъствието на неговите св. мощи в светата му обител има силно въздействие сред българския народ и затова ние се молим те да пребъдат тук до края на времената“, заяви митр. Серафим. Поздравителен адрес до домакините, както и до участниците в конференцията, изпрати и Негово Светейшество Българският Патриарх Неофит.

Сред гостите на форима бяха г-н Петър Паунов, кмет на гр. Кюстендил, г-н Емил Гущеров, председател на Общинския съвет на гр. Дупница, адвокат Мария Кьосева, г-н Бойко Свиленов, директор на ОУ „Св. Йоан Рилски“ в гр. Перник, духовници, общественици, преподаватели и богослови.

В двата работни дни на конференцията специалисти от различни области представиха свои изследвания, свързани със знаковата годишнина.

Проф. дфн Вася Велинова от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ говори обстойно за основния исторически източник за пренасянето на мощите на св. Йоан Рилски през 1469 г. – „Рилската повест“ на Владислав Граматик. Тя представи най-новите иследвания на историците за този основен исторически извор за българската история. Рилският манастир получи ценен дар от проф. Велинова – книги, издание на института, и четири диска със снимки от архива на видния изкуствовед проф. Асен Василиев, който прави задълбочени изследвания в св. обител в средата на миналия век.

Доц. Павел Павлов от Богословския факултет на СУ говори за „Рилския манастир като средище: църковно-исторически контекст на завръщането на св. Йоан Рилски в Рилската св. обител“. Той подчерта критичния характер на историческия момент, когато мощите на основоположника на българското монашество се връщат в Рилския манастир – време, когато българската държава престава да съществува, старата столица Търново губи своята слава, а Рилската св. обител се въздига за столетия напред като стожер на българския дух и историческа памет.

Д-р Андрей Касабов от Богословския факултет на СУ представи Службата за пренасянето на мощите на св. Йоан Рилски в музикалните ръкописи в Рилския манастир, а Венцислав Каравълчев говори за св. Йоан Рилски като българския образец на святост, чиято духовна роля за утвърждаването във вярата на новопокръстените българи не приключва с неговата смърт. Светецът е жив застъпник на българския род в кризисните времена на робството, а пренасянето на мощите му в различните населени места на поробена България е благослов и знак за неговата съпричастност към тежката историческа участ на неговите единоплеменници.

Проф. свещ. Константин Пътуляну от Богословския факултет в Букурещ говори за аскетичния подвиг на св. Йоан Рилски в контекста на общата православна духовност на епохата, представена в учението за молитвата на св. Симеон Нови Богослов. Той сподели, че е почуствал поканата за участие в конференцията като лична покана от страна на св. Йоан Рилски и затова се е отзовал с голяма радост. Участието му в конференцията в Рилската св. обител е с благословението на Румънския патр. Даниил, който с интерес очаква впечатленията на румънския богослов от това научно събитие.

Д-р Златина Иванова говори за специфичния подвиг на аскетите – дендрити, т. е. отшелниците, които живеят на открито в дървата. Подвигът на св. Йоан Рилски, който живее няколко години в хралупата на един дъб е част от тази богата аскетична традиция, която се заражда в източните части на Византия, но намира последователи и на Балканите, най-вече в лицето на преп. Давид Дендрит, подвизавал се близо до Солун, и на св. Йоан Рилски Чудотворец. Бяха откроени общите места в житията на двамата подвижници.

Доц. Стефан Тъпанов от Националната художествена академия, който работи като реставратор в Рилския манастир, разказа за изпълнената с предизвикателства работа по реставрацията на стенописите в храм „Успение на св. Йоан Рилски“ (старата постница при гроба).

В дискусията след изложението на доц. Стефан Тъпанов еп. Евлогий отбеляза, че в централния храм на манастира, в постницата и метоха „Орлица“ са в ход мащабни реставрационни дейности под ръководството на доц. Тъпанов, които се финансират от св. обител. Владиката подчерта, че реставрацията на стенописите напредва бавно по две главни причини – обективният фактор е, че в трите обекта не може да се работи през студените месеци на годината. Другата причина обаче е бавенето на документите от Националния институт за недвижимо културно наследство. Одобрението на проектите за възстановяване на фреските се бавят с месеци, които минават в напразно чакане, каза еп. Евлогий. Поклонниците на Рилския манастир вече могат да видят напълно реставрирания южен параклис на централния манастирски храм, в който стенописите, олтарните икони и дърворезбата са възстановени в първоначалния им блясък. Почти напълно е завършена реставрацията и на северния параклис „Св. Николай“, чийто стенописи бяха напълно скрити от пластовете сажди и прах.

Г-н Божин Дончев от Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ разказа за Връзката между мощите на св. Йоан Рилски и руския град Рилск и преданието за пренасянето на неговата десница там.

Д-р Полина Спирова от Центъра за образователни инициативи „Двери“ представи на конференцията учебни материали, създадени и издадени в сътрудничество с Рилската св. Обител, какъвто е албумът „Иконите разказват. 21 икони от Рилския манастир, чрез които учениците се запознават с най-важните християнски празници и светци, почитани у нас, разкрива пред децата и учителите най-добрите образци на християнската естетика и иконография и възпитават у тях усет към красивото.Беше подчертано, че манастирът не само в миналото, но и днес има важна роля в българското образование.

Първият ден на конференцията завърши с празничен концерт на хор „Св. Наум Охридски“ с ръководител д-р Андрей Касабов. Основната част от изпълнените песнопения бяха от празничната служба за 1-ви юли, деня на връщането на честните мощи на светеца. Участниците в хора редовно украсяват с молитвени песнопения и всенощните бдения в чест на преп. Йоан, които през последните години събират в обителта все по-голямо число богомолци.

Днешният ден продължи с доклади на д-р Камелия Христова от СУ „Св. Климент Охридски“, която говори за Описанието на Рилския манастир по материали на Народната библиотека „Свети Кирил и Методий“, на Явор Митов от РИМ-Кюстендил на тема Пещерата на св. Йоан Рилски край с. Гърбино, Кюстендилско, на Георги Величков от ЮЗУ „Неофит Рилски“, който разказа за поклонничеството от Неврокопска епархия към Рилския манастир, на адвокат Илко Димитров, един от организаторите на поклонническия път „Рилският чудотворец“, относно утвърждаването на тази традиция като съвременна форма на поклонничество, на доц. Елена Узунова която изнесе доклада „Из ръкописно-документалното наследство на отец Неофит Рилски“. Конференцията завърши с доклада на проф. Иван Желев „Паметта за мощите на св. Иван Рилски и за тяхното завръщане в Рилския манастир“.

В края на сесията се състоя дискусия за паметта към св. Йоан и ролята на мощите му за почитта към него и св. Обител през епохата на средновековието и възраждането.

След закриването на конференцията, участниците в нея извършиха поклонение на гроба на Преподобния.

Предстои представените доклади да бъдат издадени в юбилеен сборник, за да станат достояние на всички, които се интересуват от миналото и съвремието на Рилската св. обител, където св. Йоан, като жител на Небесния Йерусалим, молитвено се застъпва за всички, които с вяра търсят неговата помощ.